Piec neapolitański Sobótka

Piec neapolitański Sobótka

Piec Neapolitański Murowany: Smak, który Przenosi do Neapolu

W świecie kulinarnych odkryć istnieją rzeczy, które są po prostu niezapomniane. Piec neapolitański murowany jest jednym z nich. To więcej niż tylko kuchenne urządzenie – to brama do włoskich smaków, gdzie tradycja, technika i pasja spotykają się w doskonałej harmonii. Chcemy Was zabrać na krótką podróż, gdzie dymiące kominy i aromatyczna pizza tworzą symfonię smaku.

Jak Działa Piec Neapolitański Murowany?

Piec neapolitański murowany to prawdziwy majstersztyk rzemieślniczy. Jego wnętrze wykonane jest z kamieni szamotowych, które są doskonałymi izolatorami ciepła. Pod wpływem drewna, które stanowi paliwo, temperatura w piecu szybko wzrasta. Dochodzi do ekstremalnych 800-900 stopni Celsjusza – temperatura, która sprawia, że pizza jest gotowa w zaledwie 60-90 sekund. To krótki czas, który zamienia składniki w wyjątkową włoską ucztę.

Jaka Pizza Powstaje w Piecu Neapolitańskim Murowanym?

W takim piecu wyrabia się cienkie, elastyczne ciasto. Pizza, wkładana na specjalną łopatkę, trafia na gorący kamień pieca. W kontakcie z wysoką temperaturą ciasto zaczyna szybko rosnąć, tworząc chrupiącą krawędź znaną jako “cornicione”. Składniki, takie jak pomidory San Marzano, świeża mozzarella czy oliwa, osiągają swój szczyt smaku. W ciągu kilku chwil, powstaje pizza, której smak przenosi prosto do włoskiej Trattorii.

Dlaczego Ta Pizza Jest Tak Wyjątkowa?

Piec murowany neapolitański nie tylko piecze pizzę, piecze doświadczenie. To niezwykłe połączenie temperatury, aromatu drewna i autentycznych włoskich składników sprawia, że każdy kęs jest jak wycieczka po uliczkach Neapolu. Jest to sztuka, która łączy smakowite tradycje z nowoczesnością, pozwalając nam każdego dnia odkrywać smak prawdziwej włoskiej pizzy. Smak, który niezapomniany, a jednocześnie zawsze na wyciągnięcie ręki.

Piec neapolitański Sobótka

Reklama:
Meble na wymiar Poznań Nowe Winogrady Południe