Piec neapolitański Ziębice

Piec neapolitański Ziębice

Piec murowany neapolitański to prawdziwa architektura smaku, którą znają i cenią kucharze na całym świecie. Jest to kawałek tradycji przeniesiony wprost z włoskich kamieniczek do naszych kuchni, w którym rodzi się prawdziwie włoska pizza, zachowując wszystkie subtelności smaku i tekstury. Dla tych, którzy są ciekawi, jak działa ten magiczny piec i co sprawia, że pizza w nim pieczona jest tak wyjątkowa, przygotowaliśmy krótki przewodnik po sztuce przyrządzania pizzy neapolitańskiej.

Jak Działa Piec Murowany Neapolitański?

Piec murowany neapolitański to wyjątkowe urządzenie, które działa na zasadzie tradycyjnego pieca opalanego drewnem. Istotą tego pieca jest osiąganie bardzo wysokich temperatur, często przekraczających 800 stopni Celsjusza. Ta ekstremalna gorączka pozwala na błyskawiczne pieczenie pizzy, gdzie cienkie ciasto jest delikatnie chrupiące na zewnątrz, a jednocześnie miękkie w środku.

Jaka Pizza Powstaje w Piecu Murowanym Neapolitańskim?

Pod wpływem tej intensywnej temperatury ciasto zaczyna szybko wyrastać, tworząc chrupiącą krawędź znaną jako „cornicione”. Pomidory i mozzarella, jako podstawowe składniki, smażą się błyskawicznie, zachowując świeżość i intensywność smaku. W ciągu zaledwie kilku minut, pizza osiąga idealną równowagę między chrupkością a miękkością, tworząc doskonałe doznania smakowe.

Ile Stopni Jest W Piecu Murowanym?

Piec murowany neapolitański osiąga temperatury na poziomie 800-900 stopni Fahrenheita (426-482 stopnie Celsjusza). To właśnie ta ekstremalna gorączka sprawia, że pizza jest pieczona w ekspresowym tempie, zachowując jednocześnie idealną konsystencję i smak.

Dzięki temu, każda kromka pizzy z pieca murowanego neapolitańskiego to wyjątkowy wycinek włoskiej tradycji, smakujący jak prawdziwe kawałki Neapolu. Niezwykłe połączenie temperatury, techniki i tradycji sprawia, że każda kęska jest niezapomnianym doświadczeniem smakowym. W ten sposób piec murowany neapolitański staje się prawdziwym twórcą kulinarnych arcydzieł. Przenosząc nas w podróż po aromatach i smakach włoskiej kultury kulinarnej.

Piec neapolitański Ziębice

Reklama:
Meble na wymiar Poznań Głuszyna